HAZAL KALELİOĞLU – IED | Institute Europeo di Design / Industrial Design

Merhaba,

Ben Hazal Kalelioğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2018 yılı mezunuyum. 23 yaşındayım ve Milano IED’de Endüstriyel Tasarım yüksek lisans programına kabul edildim.

Okuduğum bölüme pek yatkın olmadığımı ve çok da ilgim olmadığını 2. ve 3. sınıfta yaptığım mühendislik stajlarında karar verdim. Ama tasarım okumaya karar vermem, 4. sınıfın sonlarına doğru oldu. İnternetten çizim kursları araştırdım ve ilk içime sinen yer Arkhe Sanat oldu. Konuşmaya geldiğim gün kaydoldum ve ertesi gün derslere başladım. Tasarım okuma yolunda verdiğim en doğru kararlardan ilkiydi diyebilirim.

İtalya zaten hep hayalim olan bir ülkeydi ve tasarım okumak için en doğru yerin de tasarımın doğduğu yer olduğunu düşündüm. Okurken aynı zamanda bir sürü fuara katılıp kendimi geliştirebileceğim, önemli tasarımcıların memleketi olan bir ülkede bu eğitimi almak istedim.

Benim hiçbir çizim altyapım yoktu. Zafer Hocam ilk deneme dersi yaptığımız gün yeteneğim olduğunu söyledi ve kısa zamanda bu işi başarabileceğim konusunda yüreklendirdi. Okul dönemlerinde hafta sonu iki gün, tatil dönemlerinde hafta içi dört gün sürekli giderek Zafer Hocamın büyük yardımlarıyla çok beğenilen bir portfolyo hazırladık. Aslında aldığım eğitimin sadece faydası oldu demek az kalır. Çünkü benim de bilmediğim tamamen yeni bir yeteneğimi ortaya çıkarmama yardımcı oldu. Sonuçtan çok mutluyum ve okulum ocakta başlamadan bir ay daha derse gitmeyi düşünüyorum.

İtalya’da Domus Academy ve IED’e başvuru yaptım ve ikisinden de kabul aldım. IED’i tercih ettim.

Mimari Tasarım Akademisi’nin kesinlikle doğru bir tercih olduğunu söylemek isterim. Sadece derslere düzenli gelmek ve orada geçirdiğiniz zamanı verimli ve yaptığınız şeyden zevk alarak geçiriyor olmak, çok güzel bir portfolyo hazırlamanıza ve çizim yapmayı kavramanıza yetecektir diye düşünüyorum.

Hazal KALELİOĞLU

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN AŞAĞIDAKİ GÖRSELLERİN ÜZERİNE TIKLAYIN…
INSTİTUTE EUROPEO Dİ DESİGN HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALIN
YURDIŞI’NDAKİ ÜNİVERSİTELERe BAŞVURU ŞARTLARI İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ ALIN
ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI EĞİTİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALIN

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın