YURDIŞI’NDAKİ ÜNİVERSİTELERİN LİSANS VE MASTER İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Bu yazımızda yurtdışındaki özellikle mimarlık bölümü olan üniversitelerin başvuru koşullarını sizler için araştırdık. Umarız yazımız sizin için yararlı olur. Yurtdışında lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen tüm öğrencilere başarılar dileriz.

ALMANYA

technische-universitat-munchen
Almanya’daki Mimarlık Bölümü olan Üniversitelere Başvuru Şartları Nelerdir?

Almanya’da Lisans ya da Yüksek Lisans(master) eğitimi almak düşünüldüğünden çok daha kolay, prestijli ve oldukça ekonomik. İşletme, teknoloji, mühendislik, sanat, sosyal bilimler ve daha bir çok alanda sahip olduğu dünya çapındaki üniversite ve akademisyenleri ile farklı ülkelerdeki öğrencilerin ilgisini çeken Almanya, lisan ve yüksek lisans eğitimi için çok fazla başvuru almaktadır.

 ‘’Almanya’da Ücretsiz Master’’

Üniversitelere ücret ödemeyen öğrenciler; eyaletlere göre yıllık 300 Eur ile 600 Eur arasında değişen Eur aydatları almaktadırlar..Almanya öğrencilerine sundukları bu olanaklardan olayı, en iyi tercihlerden biridir.

Almanca Eğitim 2. Dil Avantajı

Almanya’da eğitim almaya karar verdiğinizde sizi en çok zorlayacak ama bir o kadarda size değer katacak konu Almanca öğrenmek olacaktır. Eğer hiç Almancanız yoksa Almanca hazırlık okuyabilirsiniz.

Almanya’da İngilizce Yüksek Lisans-Master

Almanya’da Yüksek Lisans Başvuru ve Kabul Koşulları;

 • Hangi Lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınız da aynı bölüm üzerine olmalıdır.
 • Hazırlayacağınız motivasyon mektubu ve Üniversitenizden alacağınız referans mektuplarınız çok iyi olmalıdır.
 • Başvuru yapabilmek için üniversite mezunu yada mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.
Almanya Yüksek Lisans Not Ortalaması
 • Yüksek Lisans başvurusu yapabilmeniz için minimum ortalama 2.50’dir. Lakin bir çok ünv. 2.70’in altındaki master başvurularını kabul etmemektedir.
 • Yüksek Lisans Eğitimine başlayabilmeniz için Almanca Dil yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekmektedir.
 • Eğer skorunuz yok ise Accept’in sunduğu hizmet sayesinde Almanya’ya şartlı kabul olarak Türkiye temsilciğini yaptığımız Almanyadaki kurumlarda dil eğitimi veya TestDAF hazırlık kursuna katılabilirsiniz.
Almanya’da Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları
 • Almanya’da yüksek lisans programları, bazı akademik programlarda 1 yıl, bazı akademik programlarda ise 2 yıl sürmektedirler. Almanya’da 2 yıl sürecek olan yüksek lisans programlarının son sömestrında ise öğrenciler, kendi branşlarındaki tez danışmanlarının koordinatörlüğünde yüksek lisans tamamlamak için gerekli olan tezlerini hazırlamaktadırlar.
 • Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, Almanya’da MBA veya LLM yüksek lisans programlarından yararlanabilirler.Almanya’da yüksek lisans sonrası dilerseniz, doktora çalışmanızı da, öğrenim gördüğünüz, Almanya üniversitesinde ya da farklı bir Almanya üniversitesinde sürdürebilirsiniz.

İNGİLTERE

architectural-assocition
İngiltere’deki Mimarlık Bölümü olan Üniversitelere Başvuru Şartları Nelerdir?

İngiltere’de Lisans ve Yüksek Lisans (master) eğitimi almak devlet ya da özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz. Mimarlık, İşletme, teknoloji, mühendislik, sanat, sosyal bilimler ve daha bir çok alanda sahip olduğu dünya çapındaki üniversite ve akademisyenleri ile farklı ülkelerdeki öğrencilerin ilgisini çeken İngiltere, lisan ve yüksek lisans eğitimi için çok fazla başvuru almaktadır.

İngiltere’de Yüksek Lisans-Master

İngiltere’de üniversite okumak her geçen yıl daha fazla tercih ediliyor. Bilindiği gibi, Oxford ve Cambridge gibi iki meşhur üniversiteye sahip olan İngiltere’de üniversiteler dünyaca tanınmaktadırlar. 500.000 e yakın öğrencinin öğrenim gördüğü İngiltere’de üniversiteler dünya standartlarında öğrenim hizmeti sunmaktadırlar. İngiltere’de üniversitede en çok tercih edilen şehir Londra ve Brighton’dır.

Londra’da MBA
 • Eğer isterseniz siz de Londra’da rağbet gören bir okul olan London School of Commerce’de öğrenim görebilirsiniz. London School of Commerce’de öğrenim, lisans ve yüksek lisans programları olmak üzere programlar ikiye ayrılmaktadır. Üniversite’de Master of Business Administration programları; Finance, International Business, Marketing şeklindedir. London School of Commerce’de 10 haftalık hazırlık eğitimi dahil olmak üzere yıllık öğrenim harcırahı sadece 8700 GBP dur.
 • Yıllık öğrenim harcırahı olarak alınan bu ücrete okul kaydınız için tüm evraklarınız hazırlaması, okul kayıt işlemleriniz, üniversite için danışmanlık işlemleriniz ve İngiltere vize danışmanlık işlemleriniz dahildir. Üniversitenin hızlandırılmış İngilizce hazırlık kursuna katılmanız için öncelikli şart IELTS sınavından 4,5 skoruna sahip olmanızdır.
 • London School Of Commerce (Londra Ticaret Okulu) 1999 yılında, başkent Londrada kurulmuş olan bir okuldur. Üniversite lisans ve yüksek lisans düzeylerinde 6000 den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Cardiff Metropolitan Üniversitesi ile ortak olarak kurulan üniversite 130 farklı ülkeden gelen öğrencilere öğrenim hizmeti vermektedir. Üniversitede ayrıca doktora çalışması olarak (PHD) Business and Management Sciences programı da sunulmaktadır.
 • London School Of Commerce, İngiltere Bağımsız Eğitim Sağlayıcıları Birliği ve İngiliz Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiştir.  Gelişmekte olan ülkelerin eğitim projelerine sponsorluk yapan üniversite, İngiltere’de Eğitim ve Öğretim Sağlayıcıları Sicilinde İnovasyon, Üniversiteler ve Beceriler Dairesine (DIUS) kayıtlı bir Eğitim üyesidir.

AMERİKA

the-bartlett-school-of-architecture
Amerika’daki Mimarlık Bölümü olan Üniversitelere Başvuru Şartları Nelerdir?

Amerika’da Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi son yıllarda gittikçe daha fazla talep görmektedir. Yüksek Lisans programları 2 yıl sürerken MBA programları için aktif çalışma hayatı olanlar için 1 yıllık eğitim programları da bulunmaktadır. Master eğitimi sonrasında Amerika’da 2 seneye kadar çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

Amerika’da yüksek lisans, üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin gerek alanında kendini geliştirmek gerekse rakipleri karşısında bir adım öne geçebilmek için en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelen Amerika eğitim kalitesi ve dünya çağında tanınan üniversiteleriyle diğer ülkeler arasından sıyrılıyor.

Başvuru ve Kabul Koşulları Nelerdir?
 • Üniversite Mezunu Olmak
 • Lisans Bölümü Mezunu Olmak;

Amerika’da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak için Türkiye’de orta öğtertim kurumularından mezun olmak ya da YÖK tarafından tanınan her üniversitede 4 senelik lisans eğitimi tamamlamış olmak yeterlidir. 2 senelik ön lisans eğitimi almış adayların başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.

 • İngilizce Dil Bilgisi;

Amerika’da yüksek lisans (master) eğitimi almanız için İngilizceniz yeterli mi? Derslere katılım yapabilmeniz için yeterli seviyede dil bilginiz yoksa size önerimiz öncelikle dil eğitimi almanız. Amerika’da ekonomik dil okulları hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Eğer yeterli seviye İngilizceniz varsa bunu TOEFL veya ILETS gibi dil sınavına girerek alacağınız puanla bunu kanıtlamanız gerekmektedir.

Amerika’da Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri Nelerdir?

Amerika’da üniversite eğitim tarihleri Türkiye ile paralellik gösterir. Amerika akademik yıl başlangıcı Ağustos sonu Eylül başı bitişi Mayıs sonudur ve bu tarihler her üniversitede farklılık gösterebilir. Genel olarak Amerika’daki üniversiteler akademik yılı 2 yarıyıl (semester) olarak işlerken bazı üniversite 4 çeyrek yıl olarak ta işleyebilmektedir.

Amerika’da yüksek lisans ne zaman başvurmalı?

İlgilendiğiniz bölümle ilgili okul araştırma, gerekli belgeleri toplama, okula başvuru yapma, Amerika öğrenci vizesi başvuru yapma gibi çok fazla prosedür gerektiren bir süreç olduğundan Accept olarak işlemlerinize yarıyıl başlamadan 6 ay önceden başlamanızı öneririz.

Amerika’da Üniversite Ücretleri
 • Amerika’da yüksek lisans ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte dönemlik 7.500 Usd – 15.000 Usd arasında değişmektedir. 4 dönem süren yüksek lisans eğitiminin toplam maliyeti 30.000 Usd ile 60.000 USD arasında değişmektedir.
Amerika’da Yaşam Maliyeti

Her yerde olduğu gibi Amerika’da yaşam maliyeti bölgeye göre farklılık göstermektedir. New York, Los Angeles, Boston, Chicago gibi gelişmiş şehirler yaşam masrafları aylık minimum 1.500 Usd yi bulurken diğer şehirlerde ortalama aylık 1.100 Usd’ye kadar düşmektedir. Bahsettiğimiz bu masrafların içerisinde konaklama, ulaşım, yeme-içme ve sosyal yaşam giderleri bulunmaktadır.

Amerika’da Sağlık Sigortası

Amerika’da en maliyetli yaşam masraflarından arasında sağlık sigortası yer almaktadır. Sağlık harcamaları konusunda en pahalı ülkeler arasında yer alan Amerika’da okul kaydınızı yaparken mutlaka sağlık sigortanızı da yaptırmak zorundasınız. Çoğu üniversitenin kendi anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri üzerinden sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz. Ücretleri senelik olarak 800-1200 Usd arasında değişmektedir.

Amerika’da Eğitim Bursu

Amerikan üniversiteleri akademik, sanat, spor ve sosyal alanda başarıları olan öğrencilere eğitim ücretleri üzerinden burs vermektedir. Başarılı olan yabancı öğrencileri destekleyen üniversiteler %25, %50 bazen %100 burs imkanı vererek ödüllendirmektedir. Başarılı mezunları da üniversitelerde öğretim görevlisi olarak kalmaları için teşvik etmektedirler.

İTALYA

roma-tri-universita
İtalya’daki Mimarlık Bölümü olan Üniversitelere Başvuru Şartları Nelerdir?

İtalya’da yüksek lisans – master programları genellikle 2 sene sürmekle beraber 1 senelik programlar da bulunmaktadır. Bazı bölümler için okullarda staj yapma zorunluluğu bulunabilmektedir. Ayrıca birçok üniversite staj programları için dünya çapında büyük şirketlerle işbirliği yapmaktadır.

İtalya’da master programlarında öğrencilerin genelden ziyade belirli bir alanda uzmanlaşmaları sağlanarak kariyerlerine başlaması sağlanmaktadır. İtalya’da eğitim alan öğrenciler Mavi Diploma ile mezun oldukları için Avrupa’daki bütün ülkelerde geçerliliği bulunmaktadır. Bölümlerde İngilizce ve İtalyanca seçeneği vardır ancak gerek öğrencilerin sosyal hayatı gerek part time çalışma olanakları için öğrencilere en azından basit derecede İtalyanca öğrenmeleri önerilmektedir.

Başvuru ve Kabul Koşulları Nelerdir?
 • Üniversite Mezunu Olmak
 • Lisans Bölümü Mezunu Olmak;

İtalya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak için Türkiye’de orta öğtertim kurumularından mezun olmak ya da YÖK tarafından tanınan her üniversitede 4 senelik lisans eğitimi tamamlamış olmak yeterlidir. 2 senelik ön lisans eğitimi almış adayların başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır.

 • İngilizce Dil Bilgisi;

İtalya’da yüksek lisans (master) eğitimi almanız için İngilizceniz yeterli mi? Derslere katılım yapabilmeniz için yeterli seviyede dil bilginiz yoksa size önerimiz öncelikle dil eğitimi almanız. Amerika’da ekonomik dil okulları hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Eğer yeterli seviye İngilizceniz varsa bunu TOEFL veya ILETS gibi dil sınavına girerek alacağınız puanla bunu kanıtlamanız gerekmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans ve Master Ücretleri

İtalya’daki devlet veya özel üniversitelerinde İngilizce olarak yüksek lisans yapma şansınız bulunmaktadır. Üniversitelerin master programları için ücretleri ise devlet üniversitelerinde 800 Eur ila 3500 Eur arasında ekonomik durumunuza göre değişirken özel üniversitelerde bu rakamlar 12.000 Eur ila 22.000 Eur arasında değişmektedir. Özellikle mühendislik alanında birçok ülkeden yüksek lisans için başvuru alan İtalyan üniversiteleri her geçen sene eğitimdeki kalite çıkatısını yükseltiyor.

Amerika’da Üniversite Ücretleri
 • Amerika’da yüksek lisans ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte dönemlik 7.500 Usd – 15.000 Usd arasında değişmektedir. 4 dönem süren yüksek lisans eğitiminin toplam maliyeti 30.000 Usd ile 60.000 USD arasında değişmektedir.
İtalya’da Yaşam Maliyeti

Her yerde olduğu gibi İtalya’da yaşam maliyeti bölgeye göre farklılık göstermektedir. Milano, Roma gibi gelişmiş şehirler yaşam masrafları aylık minimum 1.000 Euro’yu bulurken diğer şehirlerde ortalama aylık 750 Euro’ya kadar düşmektedir. Bahsettiğimiz bu masrafların içerisinde konaklama, ulaşım, yeme-içme ve sosyal yaşam giderleri bulunmaktadır.

FRANSA

roma-tri-universita
Fransa’daki Mimarlık Bölümü olan Üniversitelere Başvuru Şartları Nelerdir?

Fransa’da devlete bağlı veya özel olmak üzere birçok eğitim kurumu bulunmaktadır. Eğitim kurumları üniversiteler, teknik okullar ve büyük okullar olmak üzere 3 grupta toplanabilir.Direkt olarak devlete bağlı olan okullar, ticaret odalarına bağlı “consulaire” kurumlar ve özel kurumlar. Özel kurumların devletle bağlantıları olmayıp eğitim ücretleri oldukça yüksek olan okullardır. 90’dan fazla devlet üniversitesi olan

Fransa’daki okullarda öğrenciler çok çeşitli alanlarda eğitim olanağı bulabilir. Üniversite eğitimi birbirini takip eden 3 eğitim devresinden oluşur. 1. devre 2 yıllık genel eğitim dönemidir, bu devrede teorik olarak genel eğitim verilir ve bir uzmanlık dalı seçilmez. 2. devre yine 2 yıllık lisans ve ustalık dönemidir bu dönemde bir dal seçilir ve yada teknik diplomalar alınabilir. 3.cü devre ise 1-6 yıl arası değişen uzmanlık ve doktora döneminden oluşur. Bu dönemde ise öğrenciler dallarına göre onları profesyonel hayatlarına hazırlayacak diplomalarını yaparlar ve eğitim sürelerine göre bir üst formasyona geçebilmek için her eğitim yılı sonunda sınava girerler.

İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Master progamlarında özellikle mesleki amaçlı olanlarda formasyonların amacı mesleğe geçişi kolaylaştırmaktır. Diploma 2. yıl verilir. Fransız okulları gerek liseler gerekse üniversiteler yabancı öğrencileri okullarına kabul etmektedirler, ancak kabul şartları diplomalara ve notları dışında fransızca bilgilerini gösteren ve uluslarası bir diploma olan bakelorya’dır. Bunun yanı sıra lise diploması istenir. Akademik transkriptler ve essayde fransızcaya çevrilmiş olarak istenir. Yüksek lisans programlarına başvuracak öğrencilerden ez az 3 yıllık üniversite eğitimini tamamlamış olmaları istenir. Bazı okulların denklik komisyonları öğrencilerin sicillerini incelemek üzere mezun oldukları okullardan dosyalarını da isteyebilirler.

Her seviye için programlar vardır ve bitiren öğrencilere çeşitli sertifikalar verilir. En çok rağbet edilen DELF (Diplome d’Etudes de Language Française) diplomasıdır. Fransız Konsoloslukları 3 – 6 ay veya 6 aydan fazla kalışlar için vize verir. 6 ayı geçecek oturumlar için vizeye Fransa’ya girildikten sonraki 2 ay içinde başvurulur. Fransa’da özellikle üniversite öğrencileri için çalışma konuları staj, asistanlık veya aupair yerleşimleri şeklinde olabilir. Yabancı öğrencilere 2. yıllarında çalışma ve geçici oturum vizesi verilenler tatiller sırasında çalışabilirler. Bu izin sadece 1 Haziran- 31 Ekim arasında geçerli olmak üzere sadece 3 ay ve bahar yılbaşı tatilleri sırasında 15 gün olmak üzeredir ve uzatılamaz.

Fransa’da Üniversite Kayıt Zamanları ve Sömestr Dağılımı

Fransa’da Üniversite Kayıt Zamanları ve Sömestr Dağılımı

Üniversiteler için kayıt zamanları Haziran-Temmuz ayları arasındadır. Kayıt sonucu cevap Eylül ayında öğrencilerin eline ulaşır. Koşulan şartlar üniversiteden üniversiteye değiştiğinden üniversite ile kontağa geçip detaylı bir şekilde bilgi edinmek gerekmektedir.

Fransa’da bir akademik yıl üç sömestrden (Trisemester) oluşmaktadır.

Dil Sınavı

Fransa’daki üniversiteler dil sınavı açısından farklılıklar gösterirler.

Genel şartlarda her üniversite kayıt olabilmek için dil sınavını şart koşar. Üniversiteler tarafından yabancı öğrencilere dil kursları verilip dil öğrenme konusunda yardımcı olunur.

Not Sistemi

Fransa’da sınavlardan geçmek minimum 10 puan almak gerekmektedir.

En yüksek alınabilecek not 20 puandır.. Profesörler ve öğrenciler arasında resmi bir hava mevcuttur. Ders bitiminde öğrenciler profesörlere sorular sorabilirler

Bu yazımızda yurtdışındaki özellikle mimarlık bölümü olan üniversitelerin başvuru koşullarını sizler için araştırdık. Umarız yazımız sizin için yararlı olur. Yurtdışında lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen tüm öğrencilere başarılar dileriz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN ALTTAKİ LİNKLERİ OKUYABİLİRSİNİZ…

Almanya’da Mimarlık Eğitimi Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın.
almanyada-mimarlik-egitimi

Detaylı Bilgi İçin Görsele Tıklayınız.

Avrupa’daki En Çok Tercih Edilen Mimarlık Okullarını İnceleyebilirsiniz.
Technische Universität Berlin

Detaylı Bilgi İçin Görsele Tıklayınız.

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın