CHARLES RENNIE MANKINTOSH

Charles Rennie Mackintosh 7 Haziran 1868 yılında Glasgow’da dünyaya gelmiş, buluşları, tasarımları, yeni fikirleri sayesinde bir akım yaratmış ünlü bir mimar ve mobilya tasarımcısıdır. Genç yaşlardan itibaren sanata ve mimariye olan ilgisi sayesinde ilerleyen yaşlarında oldukça üne kavuşmuş İskoç mimar modernizmin ilk temelini oluşturanlardandır.

20. yy İskoçya mimarisine farklı bir bakış açısı getirmiş, zarafetin timsali olmuştur. Tarz olarak kendisine çok yakın olan, benzer tasarım anlayışına sahip olduğu Margaret Macdonald, Frances Macdonald ve Herbert Mcnair ile muhteşem bir dörtlü olmuşlar birçok alanda eşsiz eserler ortaya çıkarmaya başlamışlardır. Soy isimlerinin de benzerliğinden dolayı “the four Macs” ismini almışlar. Bir süre sonra Mackintosh Margaret Macdonalds ile evlenmiştir.

Charles Rennie Mackintosh'un çizdiği ve projesini tamamladığı İskoçya'daki Glasgow School of Art binası

Charles Rennie Mackintosh’un çizdiği ve projesini tamamladığı İskoçya’daki Glasgow School of Art binası

Charles Rennie Mackintosh’un dünyaya kazandırdığı ilk eseri Glasgow Herald binasının kulesi olmuştur ve bu tasarımında gelenekleri bir kenara bırakıp yepyeni bir tasarım tarzı oluşturduğu açıkça görülmektedir. Bu eser özgünlüğü sayesinde adından oldukça söz ettirmiştir ve hala da en iyi mimari eserler arasındadır. Mackintosh çiftinin en önemli tasarımları İskoçya’da Mains sokağındaki evlerin iç mobilya ve aydınlatmalarıdır. Bu tasarımlar efsaneleşmiş ve tasarım tarihine başarıyla adını yazdırmıştır. Mackintoshun diğer tasarım harikası eserlerinden bazıları; Willow tearooms, House for an art lover, Glasgow’daki lighthouse, Scotland street school museumdur.

CHARLES R. MACKİNTOSH

Glasgow’daki lighthouse

Yüksek arkalıklı sandalye tasarımı da bulunduğu döneme damgasını vurmuş önemli tasarımlarındandır. Dış görünüşünü tasarladığı binaların neredeyse hepsinin içtasarımını da mobilyalarına kadar tasarlamaya çalışmış, uyum içinde çalışan, insanların huzuru, rahatlığı için her şeyin düşünüldüğü yapılar ortaya koymuştur. Bu şekilde Fritz Warndorfer için de bir müzik salonu düzenlemiştir. Tasarımlarında çevresel koşulları tüm ayrıntılarıyla inceleyip onlara uygun binalar yapmış ve günümüzde de oldukça kullanışlı yapılar ortaya çıkmış bu sayede. 10 Aralık 1928 tarihinde vefat edene kadar eşsiz eserler üretmeye devam etmiştir.

Charles Rennie Mackintosh

MİMARLIK EĞİTİMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALIN!

Öğrenci Başarılarımız Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

mimartasarim-akademisi-kurs-gorselleri

Online Eğitimlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

Mimari Proje Tasarımı Eğitimimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Alın

mimari-tasarim-akademisi-portfolyo-tasarim-kursu

Benzer gönderiler

WhatsApp WhatsApp'tan Yazın